Vrtec Bohinj - poročilo žirije
PLEČNIKOVA MEDALJA v kategoriji arhitekturne realizacije večjega merila
Vrtec Bohinj
Ana Jerman, Janja Šušnjar, Sofía Romeo Gurrea-Nozaleda, Miguel Sotos Fernández-Zúñiga (arhitektura) in
Luka Javornik, Lara Gligić (krajinska arhitektura)
Vrtec je umeščen na rob največjega naselja v Bohinjski dolini in se z vhodnim dvoriščem navezuje na nasproti ležeče dvorišče osnovne šole. Dialog med vzgojnima institucijama je vzpostavljen tako v vsebinskem kot tudi v formalnem smislu. Merilo vrtca pa je hkrati pomembno tudi zaradi velikosti lastnih volumnov, ki temeljijo na tipologiji bohinjske domačije, a na neobičajen način. Gre namreč za njeno povečavo, ki ob dosledni izpeljavi projekta dobi svojo arhitekturno vrednost. Tradicionalni elementi v svoji povečani različici dobijo dominanten pomen, pri čemer izkušnja dostopa in notranjosti obiskovalce preseneti z odprtostjo.
V nasprotju z običajno zaprto stavbno strukturo je prostor fluiden, svetel in omogoča nove interakcije tako med interierjem in eksterierjem kot med igralnicami, pa tudi med zaposlenimi in starši ter znotraj kolektiva zaposlenih. Gradacija volumnov in njihovo odpiranje se približata odlikam okolja in vsem uporabnikom omogočata bogato izkušnjo doživetja sicer poznanega bohinjskega prostora na nov način. Arhitektura vrtca ne le omogoča poglede navzven in znotraj objekta, temveč z njihovim odpiranjem ter predvsem dosledno izpeljavo ideje v konstrukciji, funkciji in materialu ustvari povsem novo arhitekturno izkušnjo.
Tradicionalni elementi zato nimajo le formalne ali konstrukcijske vrednosti. Svojo vlogo odigrajo tudi v pomenskem smislu, z asociacijo na sicer zaprte bohinjske domačije. Ta preoblikovana izkušnja v arhitekturni prostor vpelje nov pomen sobivanja v povezavi z naravo, ki odpira priložnosti za nove socialne interakcije in povezovanja. Preprosta in funkcionalna zasnova je nadgrajena s prehodnostjo vseh igralnic med zunanjostjo in notranjosjto, kar omogoča »fleksibilno kroženje« in interakcije – na več ravneh – med otroki, vzgojiteljicami, zaposlenimi in starši. Odprti prostor različne programske prvine povezuje v celoto tako, da poudari preprostost in uporabnost zasnove odprtega prostora; tega opredeljujejo naravni materiali, ki kljub intenzivni rabi ostajajo v dobri formi, tudi pozimi in tudi v Bohinjski dolini.
Vešče preigravanje merila lahko opazimo tudi v igralnicah: njihova oprema v prvi vrsti sicer odgovarja na funkcionalne zahteve, a se lahko isti elementi prilagodijo tudi za uporabo v otroških kotičkih. Zasnova vrtca uspešno zabriše meje med notranjostjo in odprtim prostorom, tako z vizualnimi povezavami kot tudi programsko, z gradacijo vsebin igralnic, teras, vrtička, igrišča in brežine z vegetacijo – od središča območja proti robovom, pri tem pa odlično posreduje med malim merilom uporabnikov in velikim merilom okoliške krajine.
Podatki:
Ime projekta: Vrtec Bohinj
Kategorija: Arhitekturna realizacija večjega merila
Avtorji: Ana Jerman, Janja Šušnjar, Sofía Romeo Gurrea-Nozaleda, Miguel Sotos Fernández-Zúñiga (arhitektura) in Luka Javornik, Lara Gligić (krajinska arhitektura)
Sodelavci: Urška Alič (grafična podoba)
Lokacija: Bohinjska Bistrica
Leto: 2023
Bruto površina: 2.619 m2
Naročnik: Občina Bohinj