PLEČNIKOVE NAGRADE 2025

 

 

Sklad arhitekta Jožeta Plečnika bo v ponedeljek, 19. maja 2025 ob 19.30, na vrtu Plečnikove hiše, podelil Plečnikove nagrade 2025.

Strokovna žirija v sestavi Ilka Čerpes (predsednica), Saša Begović, Jerneja Fischer Knap, Nika Grabar in Urška Kranjc je letos v petih kategorijah (za arhitekturno realizacijo večjega in manjšega merila, za javni prostor, strokovno publicistiko ter bogatitev prostorske kulture) podelila eno Plečnikovo nagrado, štiri Plečnikove medalje in eno študentsko štipendijo.

Svečani dogodek bo odprla predstavitev projektov lanske štipendistke Neže Brankovič, ki se bo s pogovorom povezala z letošnjim prejemnikom štipendije. Sledili bodo nagovori slavnostnih govorcev in podelitev nagrad najodličnejšim arhitekturnim realizacijam. Tudi letos bodo nagrajenci na odru predstavljeni v filmskem formatu – skozi dokumentarni film Merilo, režiserja Matevža Jermana in direktorja fotografije Roka Kajzerja Nagodeta.

Nagrade bodo podeljene v prijetnem, sproščenem ambientu vrta Plečnikove hiše (v primeru dežja v notranjem atriju Mestnega muzeja) iz rok predsednice žirije, prof. Ilke Čerpes. Slavnostna govornica bo ministrica za kulturo, dr. Asta Vrečko. Gostom in nagrajencem bo uvodoma spregovoril tudi prof. Boštjan Vuga, predsednik upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, sledil pa bo vsebinski nagovor predsednice letošnje žirije prof. Ilke Čerpes. Podžupan Mestne občine Ljubljana, Rok Žnidaršič, bo ob zaključku podelitve vse zbrane povabil na odprtje razstave Velikost arhitekture – artefakti v prvo nadstropje Plečnikove hiše ter na sproščeno vrtno pogostitev in tradicionalno stanovsko druženje nagrajencev, arhitektov in prijateljev ter podpornikov arhitekture.

Prisrčno vabljeni na dvodnevni praznik arhitekture – svečano podelitev letošnjih Plečnikovih nagrad ter spremljevalne dogodke, ki bodo potekali 19. in 20. maja 2025 na lokacijah Plečnikove hiše in Galerije DESSA.

 

 

 

»Razumevanje odnosa med arhitekturo in širšim prostorom pomembno določa merilo, za katero niso bistvene le količine kvadratnih ali tekočih metrov, temveč tudi razumevanje razmerja do okoliščin, v katerih lahko arhitektura vzpostavi specifično izkušnjo prostora. Pri tem dobi uravnoteženost razmerij z gibanjem tudi svojo časovno dimenzijo.
Iz usklajenosti materiala, fizičnega prostora in gibanja lahko v kontekstu arhitekture razberemo tudi etični odnos tistih, ki so v proces njenega nastajanja vpleteni. Ne le arhitekti in krajinski arhitekti, temveč tudi številni sodelavci, upravljavci, izvajalci, investitorji, tudi pisci, fotografi in drugi. Arhitektura je ne nazadnje skupinsko delo. Njena podstat so družbene vrednote, za katere se danes zdi, da počasi izginjajo. Na uravnoteženo merilo arhitekturnega dela zato vplivajo številne nevidne vezi, brez katerih arhitekturna kultura v sodobni družbi ne bi imela svojega mesta.
Arhitektura – tako velikega kot malega merila – poveže prostor z ljudmi: poveže obrobje in središče, naravo in mesto, zunanji in notranji prostor, zgodovino in sedanjost, mlade in stare, tudi svet živih in mrtvih. Je orodje za umerjanje, in to se odslikava tudi v vseh letošnjih nagrajenih delih.«, je med drugim zapisala letošnja žirija.

 

 

Plečnikove nagrade so osrednja slovenska nacionalna priznanja za najkakovostnejše realizacije na področjih arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in interierja, nastale na ozemlju Republike Slovenije v zadnjih treh koledarskih letih. Plečnikove nagrade podeljuje Sklad arhitekta Jožeta Plečnika.
Podelitev Plečnikovih nagrad 2025 so omogočili člani Sklada arhitekta Jožeta Plečnika ter pokrovitelji: Ministrstvo za kulturo RS, Ministrstvo za naravne vire in prostor RS, Mestna občina Ljubljana in Arcadia svetila, Corwin, SŽ - Železniško gradbeno podjetje Ljubljana in Tosidos.
Soorganizatorji programa Plečnikove nagrade 2025 so Sklad arhitekta Jožeta Plečnika, Plečnikova hiša, Muzeji in galerije mesta Ljubljana ter Galerija DESSA.

 

PLEČNIKOVE NAGRADE 2025

Vodenje in koordinacija 
Boštjan Vuga, Urša Vrhunc

Grafično oblikovanje
Studio Ljudje

Predstavitveni film
Matevž Jerman, Rok Kajzer Nagode

Tajništvo
Ajša Jerićević, Marinka Škrilec Lukač

 

 

PROGRAM

 

PODELITEV NAGRAD
19. 5. 2025, 19:30
vrt Plečnikove hiše

Režija in organizacija
Matevž Jerman, Rok Kajzer Nagode

Povezovanje podelitve nagrad
Staša Popović

Produkcija
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika, Plečnikova hiša

________

RAZSTAVA ARTEFAKTOV PLEČNIKOVIH NAGRAD 2025

Velikost arhitekture
19. 5.–9. 6. 2025
Plečnikova hiša

Razstavni koncept
Jerneja Fischer Knap, Urša Vrhunc 

Razstavljeno gradivo in fotografije
arhiv prejemnikov Plečnikovih nagrad 2025

Grafično oblikovanje
Studio Ljudje

Tisk in tehnična izvedba
Okvir

Produkcija
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika, Plečnikova hiša

________

OKROGLA MIZA

Umerjanje za sodobnost
20. 5. 2025, 18:00
Galerija DESSA

Zasnova in moderiranje
Eva Gusel, Maja Vardjan

Produkcija
Sklad arhitekta Jožeta Plečnika, Galerija DESSA

________

RAZSTAVA PROCESOV IN KATALOG PLEČNIKOVIH NAGRAD 2025

Merilo
20. 5. 2025, 20:00
20. 5.–12. 6. 2025
Galerija DESSA

Urednica
Maja Ivanič

Oblikovanje razstave in kataloga
Ivan Ilić

Producent in založnik
Galerija DESSA

 

IZ UVODNEGA NAGOVORA OB PODELITVI PLEČNIKOVIH NAGRAD 2025
prof. Boštjan Vuga, predsednik upravnega odbora Sklada arhitetka Jožeta Plečnika

Plečnikove nagrade so osrednja slovenska nacionalna priznanja za najkakovostnejše realizacije na področjih arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in interierja, nastale na ozemlju Republike Slovenije v zadnjih treh koledarskih letih. Njihovo podeljevanje že od leta 1973 pomeni tako nenehno aktualizacijo Plečnikovega dela kot tudi sredstvo, ki proaktivno usmerja razvoj arhitekturnih praks.

Nagrade nosijo ime po arhitektu Jožetu Plečniku, katerega razpoznavnost ne presega le geografskih meja Slovenije, pač pa tudi meje arhitekturne discipline. Njegova dela pomenijo nadgradnjo fizičnega konteksta in v navezavi z obstoječim ustvarjajo novo vrednost grajenega prostora. Plečnikova dela presegajo merilo.
Plečnik je s svojimi javnimi prostori, ki so obenem umerjeni in vključujoči, vzpostavil novo merilo takratne Ljubljane. Njegova lastna hiša z valjastim stolpom in steklenim zimskim vrtom hkrati umerja in presega merilo predmestnih pritličnih hiš Karunove ulice. Solatni vrt z gredicami in s čebelnjakom presega merilo vrta za hišo; postal je dišeče spomladansko prizorišče prvega večera dvodnevnega dogodka Plečnikove nagrade 2025.

Predstavitveni film o letošnjih nagrajencih, umerja arhitekturno in filmsko produkcijo ter hkrati presega delitev na eno in drugo disciplino. Je arhitekturni film, dokument, artefakt, ki uvrsti Plečnikove nagrade v družbeni in časovni kontekst.
Obe razstavi, ki spremljata letošnje Plečnikove nagrade – razstava artefaktov Velikost arhitekture v Plečnikovi hiši, ter razstava procesov Merilo v galeriji DESSA – na komplementaren način prikazujeta videnje in komunikacijo avtorjev nagrajenih del. Poskušata odgovoriti na vprašanje, kateri je tisti (fizični) objekt, artefakt, ki bo najbolje prenesel sporočilo, ustvaril atmosfero in prikazal posebnost nagrajenega dela, ali kako je delo nastajalo, kateri so tisti segmenti, sekvence, ki so bili morda stranski produkt razvoja projekta, vendar lahko postanejo tvorniki naslednjega, novega?
Umerjanje, vzpostavljanje in preseganje merila v arhitekturni produkciji bo tudi osrednja tema okrogle mize med nagrajenci in žirijo.

Upajmo si torej razmišljati in delovati na veliko, čeprav z malim merilom! Upajmo si vzpostavljati novo merilo! Upajmo si tvegati, pa čeprav bomo pri tem lahko naredili napako! Upajmo si dvomiti! Upajmo si pokazati, da s svojim delovanjem nismo le ustvarjalci prostora, ampak celotne družbe! Taka smelost naj označuje tudi delovanje Sklada v prihodnje.

Dela letošnjih nagrajencev to izkazujejo in potrjujejo. Vsem nagrajencem v imenu sklada iskreno čestitam.

19. maj 2025